Rusya yaptırımları kaldırdı sıra Türkiye'de

Rusya yaptırımları kaldırdı sıra Türkiye'de

Türkiye'nin Rus tarım ürünlerine yönelik kısıtlamalarıyla ilgili önümüzdeki günlerde görüşmelerin devam edeceği bildirildi.
Mepa Haber Merkezi

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Gruzdev, Ankara ile Moskova arasında Türkiye'nin Rus tarım ürünlerine yönelik kısıtlamalarının kaldırılmasına yönelik görüşmelerin önümüzdeki günlerde devam edeceğini söyledi.

Türkiye, Rusya menşeli ürünlerin ithalatında Ticaret Ataşeliği onaylı fatura aranması koşulu getirmişti. Bu kısıtlamaların kaldırılıp kaldırılmadığı yönündeki soruyu yanıtlayan Gruzdev "Önümüzdeki günlerde görüşmelere devam etmeyi planlıyoruz. Biz sorularımızı yönelttik, zira bu kısıtlamalar uluslararası ticaret kuralları ve Dünya Ticaret Örgütü normlarına aykırı. Bu nedenle meslektaşlarımızdan açıklama bekliyoruz. Bu açıklamalar gelirse, görüşmelere devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'den domates ihracatı konusuna da değinen Gruzdev, Türkiye domateslerinin ne zaman marketlerde olacağı sorusuna "Her şey sözleşmelere bağlı. Kararlar alındı. Bundan sonrası ticari yapıların nasıl anlaşacağına bağlı. Bu yönde bir engel yok" yanıtını verdi.

Kaynak: Sputnik