"1 milyondan fazla çocuğun hayatı tehlikede"

"1 milyondan fazla çocuğun hayatı tehlikede"

UNICEF, şiddet olayları ve istikrarsızlık nedeniyle OAC'de 1 milyondan fazla çocuğun hayatının tehlike altında olduğunu açıkladı.
Mepa Haber Merkezi
Ajansların haberine göre Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki (OAC) şiddet olayları ve istikrarsızlık nedeniyle 1 milyondan fazla çocuğun hayatının tehlikede olduğunu duyurdu.

UNICEF Sözcüsü Christophe Boulierac, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, "Orta Afrika Cumhuriyeti, çocuklar ve insani yardım çalışanları için dünyanın en zor ve tehlikeli ülkelerinden biri" dedi.

Boulierac, uluslararası toplumun destek olmaması durumunda OAC'deki 1 milyondan fazla çocuğun yaşamının ve geleceğinin tehlike altında olduğu uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke de yaptığı açıklamada, insani yardım yapan uluslararası sivil toplum örgütlerinin OAC'deki faaliyetlerini, ülkedeki saldırılar nedeniyle geçici olarak askıya aldığını bildirdi.

Laerke açıklamasında, BM "İnsani Yardım Planı" kapsamında OAC için talep edilen 400 milyon dolarlık yardım fonunun sadece yüzde 11'inin karşılandığını ifade etti.