Almanya: Türkiye'ye silah ihracatı durduruldu

Almanya: Türkiye'ye silah ihracatı durduruldu

Türkiye ve Almanya arasındaki gerginlik tırmanırken Almanya'da muhalefet partileri Türkiye'ye silah satışının durdurulmasını talep ediyor.
Mepa Haber Merkezi

Alman Federal Meclisi'nde Hristiyan Birlik partilerinin dış politika sözcüsü Jürgen Hardt, Yeşiller Partisi'nin Türkiye'ye silah ihracatının durdurulması yönündeki talebine karşı olduğunu söyledi. Hardt, Neue Osnabrücker Zeitung'a yaptığı açıklamada NATO içindeki dayanışmanın, Türkiye'nin silah talebinin temelde dostane bir biçimde incelenerek hayata geçirilmesini gerektirdiğini vurguladı. Hardt, bunun dışındaki her türlü uygulamanın NATO'nun zayıflatılması ve Almanya'nın güvenlik konusundaki çıkarlarının temelden tehlikeye atılması anlamına geleceğini kaydetti.   

DW'nin aktardığına göre Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ise Handelsblatt gazetesine verdiği demeçte Türk hükümetiyle yaşanan siyasi gerilim nedeniyle Türkiye'ye silah ihracatı başvurularının bekletildiğini söyledi. Gabriel, "Türkiye'nin şu sıralar bize silah satışına yönelik yaptığı başvuruları, ki bunların sayısı hiç az değil, beklemeye aldık" dedi. Dışişleri Bakanı, uluslararası sözleşmeler uyarınca bağlı kalınması gereken ancak içeriğini silahların oluşturmadığı bazı ihracatların ise bekletilemediğini vurguladı.

Öte yandan Hür Demokrat Parti, Türkiye'de Alman vatandaşı bir çiftin daha gözaltına alınması nedeniyle Alman hükümetinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a açık ve net bir mesaj vermesini istedi.