iPhone'larda güç tuşuna 5 kere basınca ne oluyor?

iPhone'larda güç tuşuna 5 kere basınca ne oluyor?

iPhone'lara iOS 11 işletim sistemiyle birlikte hayat kurtaran bir özellik geldi.
Mepa Haber Merkezi

iPhone'lara iOS 11 işletim sistemiyle birlikte hayat kurtaran bir özellik geldi. Güç (power) tuşuna 5 kez üst üste basıldığında Acil SOS arama ve Tıbbi Kimlik arama ekranı devreye giriyor.

Yeni Şafak Teknoloji'de yer alan habere göre Apple, iPhone 6 ile birlikte iPhone’ların güç tuşunu telefonun üstünden yan tarafına aldı. Bu tuş, iOS 11’e kadar sadece telefonu kapatıp açmaya yarıyordu. Fakat Apple’ın mobil işletim sisteminin yeni sürümü iOS 11 ile birlikte yeni bir özellik kazanmış oldu.

iOS 11 yüklü bir iPhone'da, güç (power) tuşuna 5 kere üst üste basınca Acil SOS arama ekranı geliyor. SOS simgesi sağa doğru çekildiğinde acil olarak 112 aranıyor. Bu esnada telefon, konum özelliğini de otomatik olarak açıyor.


Söz konusu özellik sadece iOS 11 yüklü iPhone'larda çalışıyorSağlık uygulamasından Tıbbi Kimlik eklendiği takdirde ise bu ekranda Tıbbi Kimlik arama seçeneği de görülüyor. Tıbbi Kimlik ile alakalı Apple şu açıklamayı yapıyor:
 
  • Önemli sağlık bilgilerinizi kaydetmek için Tıbbi Kimliği kullanın. Tıbbi Kimlik ilk müdahale görevlilerinin kritik tıbbi bilgilerinize Kilitli ekrandan, parolaya ihtiyaç duymadan erişmesine yardım eder.
  • Önemli sağlık bilgilerini acil bir durumda erişilebilir hale getirmek için, iPhone'unuzdaki Sağlık uygulamasında Tıbbi Kimliğinizi ayarlayabilirsiniz.
  • Tıbbi Kimliğiniz, alerjiler, tıbbi durumlar ve acil durumda iletişime geçilecek kişiler gibi acil bir durumda önemli olabilecek hakkınızdaki tıbbi bilgileri sağlar. Sağlık uygulamasında iPhone'unuzun kilidini açmadan erişilebilecek Tıbbi Kimliğinizi oluşturabilirsiniz.